2024. július
Már évek óta érlelődik bennem a gondolat, hogy kellene egy vonóhorgos autó. Nem azért mert olyan nagyon szükség lenne rá a hétköznapokban, de minden évben adódik 1-2 alkalom, amikor jó lenne valamit utánfutóra pakolni és úgy szállítani. (Legutóbb egy 80 kg-os Ikeás kanapét kellett a tetőn elhoznom. A másik autónk egy Toyota Prius sajnos még ennyire sem alkalmas a nagyobb dolgok szállítására. A csomagtartója ugyan sokkal jobban pakolható, de ami nem fér a csomiba azt tetőcsomagtartó híján a tetőre sem tudom felpakolni. Vontatásra pedig le sem lehet vizsgáztatni a Priust.
Az aktualitását egyébként az adta a sztorinak, hogy unokatesóméknak van egy 1990-es Skif M2 típusú utánfutós sátruk, amit most le kellett viszgáztatni, és ha már elővették, 1-2 apróságt meg kellett rajta csinálni. Ekkor jött az ötlet, hogy Bíborka már elég nagy (5,5 éves) egy néhány napos sátrazós kalandhoz. Na jó, de azt nem lehet, hogy a kölcsön sátorhoz még kölcsön autót is kelljen kérni, amivel el tudom vontatni, ezért adta magát, hogy kell egy vonóhorog a Suzukira!
Normális emberek ezen a ponton felhívtak volna egy autószerelőt, azzal a kéréssel hogy szereljen vonóhorgot az autóra, a megbeszélt idópontra elvitte volna és ha minden jól megy még aznap megkapta volna az autót vonóhorgosan. Csakhogy a normális embereknek ez igencsak sokba tud kerülni. Szerviztől függően 150-250e Ft-os ajánlatokat kaptam, amivel természetesen egyáltalán nem voltam elégedett. :D
Azt csináltam hát amit szoktam, elkezdtem nézegetni honnan lehet olcsón de jó minőségben vonóhorgot szerezni, a felszerelést meg majd megoldom valahogy. Lássuk milyen lehetőségek jöttek szóba:
Használt / bontott horog
Sajnos a vonóhorgoknál nem járható út, mert azon az autón, amin még soha nem volt vonóhorog, új műszaki vizsga is szükséges. A vizsgához pedigkell egy gyári tanúsítvány a vonóhorog gyártójától, hogy az a horog biztonságosan felszerelhető arra az autóra. Haználtra pedig ilyen papír nem lesz, utáólag nem állít ki ilyet senki. A bontott horog akkor jöhet szóba, ha valamiért megsérül a már felszerelt és olcsón kell javítani.
Gyári új horog
A kazincbarcikai Suzuki márkaszervizben érdeklődve elmondták, hogy tudnak "gyári vonóhorgot" szerezni egy ilyen régi Swifthez, fel is szerelik az autóra, de mindennel együtt 250e Ft körül lesz a végösszeg.
Jó minőségű utángyártott vonóhorog
Végül a jó minőségű utángyártott vonóhorgok világában kötöttem ki. A Swifthez a kisipari vonóhorgokon kívül az Oris/Bosal kínál méretpontos megoldást többféle változatban is. Van fixen beépített, csavarral leszedhető és szerszám nélkül eltávolítható fejű horog is. Ezek 55-85e Ft között szórnak árban.
https://vonohorog-bolt.hu/suzuki-vonohorog/suzuki-swift-vonohorog/suzuki-swift-i-vonohorog-01798
Szabályok
Mielőtt mergendeltem volna a vonóhorgot, kicsit elmélyedtem a szabályokban is. Kiderült számoma, hogy a leszerelhető vonófejnek nem csak esztétikai okai vannak, hanem bizony a szabályok szerint amikor nem vontatunk, le kell szerelni. Kifejezetten akkor kötelező a leszerelés, amikor a rendszámtábla elhelyezkedése olyan, hogy a vonóhorog feje betakar a rendszámtáblába. Ráadásul ilyenkor nem jó a csavaros változat, hanem a szerszám nélkül szerelhető kell (hogy akárhol leakasztod a futót, egyből ki is tudd venni a horgot). Mivel a Swift Sedan esetében nem takarja a rendszámot, ezért nekem elegendő a csavarral szerelhető változat. Fixet akkor sem szerettem volna, ha semmilyen szabály nem vonatkozik rá, mert fontos az esztétika.
Csatlakozó (7 vagy 13 tűs)
A vontatáshoz nem elég maga a vas vonóhorog fej, az utánfutót el kell látni a hátsó lámpasor és a rendszámtábla világításhoz szükséges árammal is. Ezt kétféle csatlakozón keresztül tehetjük, amik között a legnagyobb különbség a pólusok száma.
A kiosztásból látszik, hogy a 13 tűs csatlakozó több funkcióra képes. Nevezetesen képes meghajtani a tolatólámpát, van benne állandó és kapcsolt pozitív táp (lakókocsihoz jöhet jól).
A szabály szerint elegendő a 7 tűs csatlakozó is, és lényegesen olcsóbb, mint a 13 tűs. A csatlakozók között létezik átalakító mindkét irányba (nekem van is a Priusból és 13->7 átalakítóm) de a 7->13 átalakítóba természetesen nem repülnek bele a funkciók, tehát csak a 7 tűs csatlakozó funkciói fognak működni a 13 tűvel ellátott utánfutón is.
Visszajelző
Az utolsó dolog, hogy a szabály szerint kötelező egy visszajelzőt beépíteni a műszerfalra, ami megmutatja, hogy az utánfutón is működik-e az index. Ebből is kétféle létezik (mármint az ilyen régi autókhoz, mert a CAN BUS-os autókkal most nem foglalkozok), egy és két áramkörös.
Választás
Mindent összevetve, a szabályokat betartva, a praktikumot és az esztétikaát figyelembe véve az egyik legolcsóbb, Oris csavaros vonóhorog megoldás mellett döntöttem, mert úgy gondolom, hogy nem fogom annyiszor fel-le szerelni, hogy ne férne bele az a 10-15 perc csavarokkal való bíbelődés. A Csatlakozók közül pedig a 7 tűs mellett döntöttem, mert a tolatólámpa és a két pozitív vezeték a mostani projekthez nem kell, és nagy rá az esély, hogy később sem fogunk olyan lakókocsival menni, amihez nagy szükség lenne a 13 tűre (ha mégis, utólag is cserélhető). A visszajelzők közül pedig a kétáramköröset kellett választanom, mert ehhez a Suzukihoz az való.
Íme a csomag tartalma a valóságban
Kicsit meglepődtem, amikor kibontottam a csomagot, mert arra szemítottam, hogy lesz egy nagy vas, 6 csavar, meg a csatlakozó és kész. Ehelyett egy komolyabb lego kézlet került elő a csomagolás alól. Szerencsére mellékelték a számlát, a beszerelési útmutatót és egy nyilatkozatot, amit a szerviznek kell kitölteni ami a felszerelést végzi. (Szerencsére találtam olyan itt meg nem nevezendő autoszervizt, aki úgy is aláírta a nyilatkozatot, hogy a szerelést én végeztem, ők csak ellenőrizték a munkámat.)A szerelési útmutatóból egyértelműen kiderül, hogy két (számomra) komolyabb műveletet kell végrehajtani a vasak felcsavarozásán kívül:
- A kipufogódob leszerelését
- 4 furat elkészítését a padlólemezre
Az elektromos bekötéssel nincs bajom, villamosmérnök vagyok és egybként is kötözgettem már ezt-azt autókba.
A felszerelés
Nem volt egyszerű! Kb 6-8 munkaórát tettem bele. Azért nem tudom megmondani pontosan, mert leszedtem a lökhárítót, is, amit nem kellett volna, csak mivel egy tolatás miatti sérüléstől picit csálén állt, gondoltam ez a legjobb alkalom hogy leszedjem és visszahajlítgassam a tartókonzolokat. Ez legalább 2 óra plusz munka volt, de az is lehet, hogy több.
Az első nehzéséget magának a kipufogódobnak a leszerelése jelentette. Nem volt elég leakasztani a gumi függgesztőkről és odébb tolni, mivel a furatot pont a hátsó dob felett kellett elkészíteni. A kipudogó leszedése természetesen a bilincs eltörésével keződött, ezért vennni kellett egy új kipufogóbilincset is. Miután sikerült megszabadulni a dobtól és a kökhárítótól is, következett a fúrás. Mivel először csináltam, nem tudtam pontosan, hogy a csomagtartó mely részén fog kibukkanni a fúrószár, ezért alulról kellett a kissé ferde lemezbe fúrni. Mondanom sem kell hogy a már megkopott fúrószáraimmal, pontozás nélkül ez furatonként legalább fél óra volt. Másodjára már tudnám hogy pontosan gova fognak esni a furatok és 10 perc alatt felülről ki tudnám fúrni mind a négyet.
Mivel nem akartam, hogy 2-3 év alatt szétrohadjon az egész csomagtartó, ezért alaposan lekezeltem a fúrt lemezeket, festékkel és üregvédővel is. És ha már fel volt emelve a kocsi és alatta fetrengtem, néhány kezdődő rozsdafoltra is jutott anyag a Hammerite és a Body 900 feliratú palackok tartalmából. Ez utóbbival végigfújtam a teljes vonóhorog vasat, hogy sokáig ép maradjon.
A festék száradása után jöhetett a felszerelés, ami innentől már egy ikea bútor összeserelés nehézségével egyezett meg. Mindennek megvolt a helye, minden szépen a leírás alapján a helyére került. Egy helyen kellett kicsit szenvedni, ugyanis pont a kipufogódob feletti csavar 10mm-rel rövidebb mint a többi (hogy véletlenül se érjen hozzá a dobhoz), emiatt nagyon nehéz volt rákapatni az anyát, de csak sikerült megoldani. Utána már nyomódott össze annyit a kasztni, hogy a teljes anyába belekrüljön a csavar.
Miután felkerült a vas, a kipufogódob visszaszerelésnél akadt egy kis gond. Erős a gyanúm, hogy ez a vonóhorog szett nem az 1.6-os változathoz lett tervezve, mert a kipufogódob beleért magába a felszerelt vasba. Csak a kipufogódob fuleinek hajlítgatásával sikerül úgy visszatenni, hogy ne verjen bele a vonóhorog szerkezetbe a dob.
Viszont ahogy a képen is látható, így sem sok hely maradt a két elem között Gyakorlatilag 1 cm hátrafelé és felfelé is a mozgástér, ami egy ilyen rázkódó felfüggesztett elemnél nem túl jó. Addig hajlíthattam a kipufogót, hogy legalább ez az 1 centi stabilan meglegyen, aztán a próbakör is beigazolta, hogy ha nem is minden helyzetben, de sima úton menet közben nem ér össze a két elem. Sajnos azzal nem számoltam, hogy a kipufogó, ha bemelegszik, a teljes hosszán pont 1 cm-t nyúlik, így autópálya tempónál szinte folyamatosan hozzáér a dob a frissen felszerelt vonóhorog szerkezethez.
Ekkor, már csak pár nap volt hátra az indulásig, szóval úgymaradt, de miután megvolt a túra, újra leszedtem a kipufogódobot, hogy levágjak a középső cső végéből egy centit. Ugyanis ha az 1 centivel rövidebb lenne, még az egy centi nyúlás után is maradna elég hely a kipufogónak. Sajnos a közéső cső vége olyan helyen van, hogy a flex nem fér oda így nem levágni tudtam belőle, hanem csak bevágni és kicsit összébb hajlítani a végét, így már egy centivel sobban ráment a csőre a hátső dob. Egyébként azért is nem szedtem le a középdobot és csináltam meg tökéletesre, mert ennek a kipufogórendszernek maximum pár évet adk, mire cserélni kell. Annyit elmegy így is hobbiautóként. Amikor pedig lecseréltetem (mert szerintem ennek nem vágok neki egyedül) megkérem a kipufogóst, hogy figyeljen oda a vonóhorog szerkezetre és ha kell igazítson az új kipufogón.
Kábelek bekötése és a visszajelző
Az eddigiekhez képest gyerekjáték volt a 7 tűs csatlakozó bekötése. A készlethez mellékelt rároppantós kábelcsapolóval szó szerint percek alatt rá lehetett kötni a vonóhorog csatlakozó vezetékeit a Suzuki hátsó lámpájához menő vezetékekre. A legtöbb időt az vette el, hogy a Suzuki kézikonyv és egy multiméter segítségével kimazsolázzam, hogy melyik vezeték melyik világításhoz tartozik.
Nagyobb gondot okozott a visszajelző LED bekötése, ami kötelező tartozáka a vonóhorognak és a vizsgán ellenőrzik a működését. A visszajelző tulajdonképpen egy árammérő, ami megméri az index vezetékén átfolyó áramot és abból próbálja kitalálni, hogy van-e rákötve utánfutó és ha igen akkor működnek-e az indexei.
Szabályosan úgy kell működnie, hogy ha van rákötve ütánfutó, akkor az index visszajelzővel együtt ennek a zöld LED-nek is villognia kell, ha pedig nincs rákötve, vagy nem működik az ütánfutón az index, akkor pedig nem kell villógnia. A szerkezet működési elvéből fakad, hogy az első kattanásnál akkor is felvillan, amikor nincs rákötve futó.
Ennek a mérőmodulnak a bekötését a kormányoszlop alatti az indexvezeték megszakításával kell bekötni. A megszakított vezetékbe be kell iktatni 1-1 mérőmodult, be kell kötni a testet és a ledet kitenni a műszerfalra.
A bekötés sikerült, de be kell vallanm, hogy ennek a visszajelsőnek a működése nem lett teljesen tökéletes. A vizsgán viszont átment, az a hely, ahova beszereltem, tulajdonképpen kiesik a látómezőből, és szerintem amúgy sincs semmi értelme a visszajelzőnek, mert nem így fogom ellenőrizni az utánfutó lámpáit (a féklámpa miatt nyilván meg fogom nézni mindig hogy máködik-e a minden), szóval nem zavar, ha nem tökéletes...
A több napig taró (nem egyszerre nyomtam bele azt a 6-8 óra munkát) heroikus küzdelem után végül sikerült felszerelnem a vonóhorgot, és az előre lebeszélt vizsgaidőpontra megjelenni az autóval.
A vizsgán készült JSZP-s képen jól látszik a vonóhorog.
Indulhatott a balatoni sátorozás.
Szokás szerint nézzük a költésgeket:
Vonóhorog (Oris) | 55.900 Ft |
Csatlakozó szett (7 tűs) | 4500 Ft |
Elektronikus visszajelző (2 áramkörös) | 6500 Ft |
Vizzsgadíj | 24.000 Ft |
Összesen | 91.800 Ft |
A végösszeg így is elég borsos lett. De ennél olcsóbban szerintem nem lehet megúszni egy vonóhorog felszerelést. Ha racionális alapon nézzük, hogy megérte-e, akkor határozottan NEM a válasz, mert ezt a pént soha nem fogom viszont látni. De ha azt nézzük, hogy szükségem volt egy vonóhorgos autóra, akkor egy autócserét sem lehetett volna kevesebb plusz költeséggel abszolválni.
Ha kíváncsi vagy mennyibe került eddig egy több, mint 20 éves automata váltós Suzuki Swift jó állapotban tartása nézd meg ebben a kissé összetett, de minden költséget tartalmazó táblázatban. Ha kevesebb adatra és több grafikonra, fogyasztási adatra vágysz, nézelődj a Spritmonitoron. Van egy összefoglaló cikk a Totalcar Népítélet rovatban, ebben röviden le van írva milyen autóról van szó.
A Patreonon pedig megtalálhatjátok az összes eddigi írásomat, nem csak Suzukis témában!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |